Back to all posts

Dane strukturalne. Rich Snippets – Co to jest i czemu służy?

Lip 14, 2016 / by admin_oa / In pozycjonowanie, strony www / Tagi: , , , , , , , / Leave a comment

Pozwól aby wyszukiwarka w pełni zrozumiała zawartość strony internetowej. Do tego potrzeba danych strukturalnych, które mają na celu łatwiejsze zarządzanie informacjami.

Dane strukturalne – jak rozmawiać z wyszukiwarkami?

Każdego roku Google przetwarza ponad dwa tryliony zapytań! Na przestrzeni ostatniej dekady wyszukiwarka stała się dla wielu osób głównym źródłem wiedzy. Od tego jak działa, zależy więc w dużej mierze sposób w jaki ludzie radzą sobie z przetwarzaniem informacji.

Pozycjonowanie stron internetowych a wpływ danych strukturalnych

Sposób działania Google nie jest niezmienny. Innowacje takie jak Knowledge Graph czy Featured Snippets („Wyszukiwania podobne do”) sprawiają, że Internauci coraz częściej zwracają się do Google z prośbą o odpowiedzi na konkretne pytania. Dla twórców stron oznacza to podwójne wyzwanie – muszą nie tylko tworzyć zawartość, która odpowie na pytania użytkowników, ale też przekonać wyszukiwarkę, że to właśnie ich odpowiedź jest najlepsza. Wbrew pozorom tworzenie bardzo dużej ilości treści, zawierającej różnorodne słowa kluczowe nie jest najlepszym sposobem, aby skutecznie wypromować stronę.

dane strukturalne na stronie internetowej

Do czego służą dane strukturalne na stronie WWW? Czym są Rich Snippets?

Dane strukturalne a pozycja w wyszukiwarce

Dwóch użytkowników wpisujących w okno wyszukiwania frazę „rakieta” może poszukiwać zupełnie innych treści. Czy jest to statek kosmiczny? Rakieta tenisowa? Śnieżna? A może film o tym tytule?Jak sprawić, że osoba poszukująca rakiety tenisowej nie będzie przedzierać się przez wyszukiwania na temat lotów kosmicznych? Wyszukiwarki korzystają z podpowiedzi wydawców stron, aby umieścić je w odpowiednim kontekście tematycznym. Służą do tego tak zwane dane strukturalne (structured data), czyli znaczniki danych, które mogą być umieszczone na stronie, aby informować Google, czego dotyczy jej zawartość.

Czy mogę używać danych strukturalnych na swojej stronie?

Dane strukturalne zapisane są w języku schema.org – standardzie stworzonym dzięki współpracy między Google, Bing, Yahoo i Yandex, czyli najważniejszymi wyszukiwarkami Świata. Według badań, strony które posiadają znaczniki w tym języku indeksowane są średnio aż 4 pozycje wyżej w wynikach wyszukiwania. Mimo to standardem tym posługuje się wciąż jedynie znikomy odsetek twórców stron. Wynika to z trudności i czasochłonności tej metody – znaczniki muszą być osadzone osobno w kodzie każdej podstrony. Oznacza to sporo pracy nad kodem i niemały wysiłek, kiedy zachodzi konieczność ponownego zaaranżowania poszczególnych elementów strony. Przedstawiciele Google prognozują jednak, że dane strukturalne mogą stać się przyszłością pozycjonowania. A to za sprawą rosnącej popularności wyszukiwania głosowego, którego wyniki oparte są w dużej mierze właśnie na tych informacjach.

Osadzenie danych strukturalnych na stronie jest pewnym wyzwaniem i może wymagać wsparcia ze strony fachowca. Myśląc o długofalowym rozwoju strony, warto jednak podjąć ten wysiłek i zacząć rozmawiać z wyszukiwarkami w ich własnym języku.

Summary
Article Name
Dane strukturalne. Rich Snippets - Co to jest i czemu służy?
Description
Czym są dane strukturalne. Jak używać rich snippets. Wynik użycia danych strukturalnych właśnie oglądasz. Chcesz się dowiedzieć jak ich używać oraz co możesz z nimi zrobić? Wejdź i zobacz artykuł o danych strukturalnych i ich wpływie na CTR oraz pozycjonowanie strony www.
Author
Publisher Name
Outeractive marketing
Publisher Logo

Your comment

Back to all posts